PlasteliNOWY Świat

 

Wizyta w "Małej Uczelni" we Wrocławiu i jej plastelinowy pokój zainspirowały mnie do stworzenia w Szkole Podstawowej Montessori nowej przestrzeni, która odpowiadałaby na potrzeby naszych uczniów i dorosłych towarzyszy ich rozwoju, a także dostarczała wszystkim mnóstwo radości i okazji do budowania nowych relacji.  Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają plastelinę -  manipulowanie substancją, która rozwija kreatywności i daje możliwość tworzenia własnej, niepowtarzalnej rzeczywistości, w której ogranicza ich tylko wyobraźnia.  Wczoraj rozpoczęliśmy nowy projekt „PlasteliNOWY Świat” – 4 m2 przestrzeni oddzielonej parawanem, 10 kg plasteliny, dwa regały, 29 styropianowych pudełek dla dzieci i 14 dla dorosłych , a w nich magiczne światy tworzone przez każdego członka naszej montessoriańkiej społeczności. Do projektu przygotowaliśmy zeszyt z zadaniami, które przy okazji rozwijają kompetencje językowe naszych uczniów, czyli realizują podstawę programową w niezwykle przyjemny sposób, ale także doskonalą małą motorykę, rozwijają koncentracje, są aktywni, twórczy i niesamowicie szczęśliwi.

 

„Stwórz swój wymarzony plastelinowy świat. Możesz tworzyć osoby, zwierzęta, rośliny i rzeczy. Każda postać i rzecz mogą mieć swoją nazwę wymyśloną przez Ciebie lub zaczerpniętą z rzeczywistości. Twoje postacie mogą wchodzić w różne role, budować relacje i przeżywać niesamowite przygody. Każdy uczeń naszej szkoły stworzy swój własny, niepowtarzalny świat, możecie się odwiedzać, budować relacje i wspólnie tworzyć nową rzeczywistość. Pamiętaj, że ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.”

 

„Jeżeli zbudowałeś już część swojego świata, to przyszła pora na nazwanie postaci i rzeczy z Twojej rzeczywistości. Pamiętaj, aby systematycznie dopisywać tu nazwy nowych postaci i rzeczy. Wszystkie wyrazy nazywające rzeczy, miejsca, organizmy żywe, zjawiska i pojęcia abstrakcyjne nazywane są RZECZOWNIKAMI.”

 

„Twój świat nie składa się z samych postaci i ich nazw. Każda postać, rzecz i miejsce ma różne cechy, które je opisują i sprawiają, że są wyjątkowe. Wyrazy, o które możemy zapytać Jaki? Jaka? Jakie? są to wyrazy opisujące cechy i właściwości przedmiotów i organizmów żywych. Wyrazy takie nazywamy PRZYMIOTNIKAMI. Pamiętaj, aby systematycznie wpisywać tu wszystkie przymiotniki, które opisują cechy przedmiotów i organizmów żywych z Twojego plastelinowego świata”

 

„W Twoim świecie osoby, zwierzęta, rośliny i przedmioty wykonują różne czynności. To dzięki tym czynnościom ożywiłeś Twój plastelinowy świat. Skacze, chodzi, kuca, śpiewa, to wyrazy, które mówią o tym, co dana osoba lub rzecz robi, albo w jakim jest stanie. Wyrazy takie nazywamy CZASOWNIKAMI. Pamiętaj, aby systematycznie wpisywać tu wszystkie czasowniki, które opisują co robią przedmioty i organizmy żywe z Twojego plastelinowego świata.”

 

„W Twoim świecie osoby, zwierzęta, rośliny i przedmioty wykonują różne czynności w określony i często wyjątkowy sposób, np. wysoko skaczą, długo płaczą lub wesoło śpiewają. Przysłówek to część mowy określająca jak, gdzie i kiedy dana czynność lub stan miały miejsce. Pamiętaj, aby systematycznie wpisywać tu wszystkie przysłówki, które opisują jak Twoje postacie wykonywały dane czynności.”

 

„Twój plastelinowy świat żyje dzięki Twojej wyobraźni. Znalazłeś mnóstwo rzeczowników, które są nazwami osób, rzeczy i miejsc z Twojego świata. Znalazłeś mnóstwo przymiotników, które opisują wszystkie postacie, rzeczy i miejsca sprawiając, że stały się wyjątkowe i niepowtarzalne. Wypisałeś też czasowniki, które mówią o tym, co robią Twoi bohaterowie i wreszcie masz mnóstwo przysłówków, które określają w jaki sposób zostały wykonane wszystkie czynności w Twoim plastelinowym świecie. Jesteś już gotowy, by opisać niesamowite przygody z Twojego świata. Niech to będzie historia na miarę Harrego Pottera lub innej niesamowitej postaci z książki lub filmu. Zabierz nas do swojego magicznego świata i opisz przygody swoich bohaterów.”

 

Każda szkoła może być miejscem, w którym dzieci będą szczęśliwe, spełnione i kreatywne,  jeżeli tylko pozwolimy im razem z nami tworzyć tą wyjątkową przestrzeń, opartą na budowaniu silnych, partnerskich relacji podczas wspólnej zabawy.

 

 

 

 

 

 

Please reload

Archiwum
Please reload