KREATYWNOŚĆ w Szkole Podstawowej Montessori

 

W ubiegły czwartek przyszła do naszej szkoły Pani Magda, która raz w tygodniu spotyka się z dziećmi i pracuje z nimi w zakresie szeroko pojętej twórczości literackiej. Podczas ostatniego spotkania ustaliła z dziećmi ich potrzeby i na kolejne zajęcia przyszła już z gotowymi materiałami. Sophie –  ośmioletnia uczennica - stanowczo oświadczyła, że chce się zająć tworzeniem gazetki szkolnej, powołała zespół i sama mianowała się redaktorem naczelnym. Pani Magda, jak każdy montessoriański nauczyciel jest bardzo elastyczna i doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że dość rzadko udaje się nam zrealizować zaplanowane lekcje, gdyż to wizje i pomysły dzieci narzucają tempo i kierunek naszej codziennej pracy. Spontaniczny pomysł naszych małych przyjaciół stał się tematem przewodnim czwartkowego spotkania, a Pani Magda wzniosła się na wyżyny profesjonalizmu - zwołała zebranie całego zespołu i dostarczyła dzieciom informacji na temat rodzajów wydawnictw ciągłych i sposobów ich redagowania. W ciągu trzech godzin pracy własnej powstał pierwszy numer, a w nim wywiad z Panią Agatą.

 

Dziś przeczytałam piąty numer naszej szkolnej gazetki i jestem pod ogromnym wrażeniem zapału, systematyczności i coraz większego profesjonalizmu naszych młodych dziennikarzy. Chociaż nasi uczniowie z własnej inicjatywy pisali już książki, tworzyli gry planszowe i  przedstawienia teatralne, to wciąż zdumiewa mnie ich pomysłowość, której granice wyznacza tylko ludzka wyobraźnia, a nikogo nie trzeba przecież przekonywać do tego, że dziecięca wyobraźnia nie ma granic.

 

Wszystkie dzieci są pomysłowe, ciekawe świata i zainteresowane niemal wszystkim, w każdym dziecku drzemie ogromny potencjał, chcą doświadczać, eksperymentować i wciąż poszukiwać sposobów wyrażania siebie. Jeżeli pozwolimy im realizować ich własne pomysły, nie narzucając naszych wizji i interpretacji,  to damy im nie tylko szansę na zdobycie nowych doświadczeń i ugruntowanej wiedzy, ale przede wszystkim pozwolimy im uwierzyć w siebie. Ta wiara to skrzydła, które podcinamy każdą oceną, każdą krytyką, każdą próbą korygowania błędów, każdą chwilą, w której narzucamy nasz sposób patrzenia na świat.

 

KREATYWNOŚĆ rodzi się w wolności.

 

 

 

 

 

 

Please reload

Archiwum
Please reload