Montessori w Toruniu to sekta

 

Słyszałam to nie raz i jeszcze kilka określeń „chory system”, „dzieci terroryzują dorosłych”, „dorośli manipulują dziećmi”, „wylęgarnia egoistów i odludków, którzy nie szanują innych”. Brzmi przerażająco, szczególnie, gdy takie komunikaty wypływają z ust osób, których noga nigdy nie przekroczyła progu Montessori. Gdy mówią o systemie Montessori jako sekcie, wylęgarni zapominają o jednym, że Montessori tworzą dzieci i dorośli, ludzie, których zupełnie nie znają, ci ludzie mają imiona, swoje pasje, zainteresowania i uczucia. Zatrzymaj się na chwilę, ochłoń, a teraz poznaj nas – dzieci i dorosłych z Przedszkola i Szkoły Podstawowej Montessori w Toruniu.

 

Alicja ma 8 lat, czytanie jest jej pasją, czyta bardzo szybko i pochłania wszystkie książki, pisze też własne. Alicja bardzo lubi pracować z językiem polskim, geografią i historią, ostatnio zainteresowała się geometrią, jest bardzo otwarta, wesoła i chętnie pomaga innym, zawsze można na nią liczyć. Dziś Alicja pomagała Zosi w pracy.

 

Alicja ma 2 lata, jest z nami odkąd skończyła miesiąc, jest bardzo samodzielna, niezależna i nieskora do kompromisów, wie czego chce, czasami popycha dzieci, wtedy mówią jej, że się na to nie zgadzają, to działa. Alicja jest bardzo wesoła, ma dużą potrzebę ruchu i ogromną ciekawość świata, uwielbia rysować i malować. Dziś Alicja głaskała chomika.

 

Antoś ma 3 lata, jest bardzo samodzielny i niezależny, wie czego chce, bardzo lubi pracować z życiem praktycznym – z wodą, gwoździami, młotkiem, interesuje go też sensoryka i kultura. Antoś rozwija samodyscyplinę i uczy się wyrażać werbalnie swoje potrzeby, czasami ma potrzebę pracy w samotności. Dziś Antoś pracował z wodą, a trzy dni temu pierwszy raz  sam przygotował sobie śniadanie.

 

Adam ma 4 lata, uwielbia pracować z życiem praktycznym, sensoryką i matematyką, fascynuje się dinozaurami i zwierzętami z całego świata, ma ogromną potrzebę ruchu, jest bardzo otwarty, często inicjuje zabawy ruchowe.  Adaś jest bardzo wesoły i empatyczny. Dziś Adam uratował w ogrodzie gąsienicę.

 

Agnieszka ma 33 lata, jest otwarta, pracowita, pomysłowa, ciepła, delikatna i bardzo konsekwentna, dzieci czują się z nią bezpieczne, używa komunikatów pozbawionych ocen, wspiera dzieci w ich samodzielności i niezależności, podążając za ich potrzebami. Dziś Agnieszka miała niebieski sweter.

 

Agata ma 27 lat,  jest ostoją spokoju, nic nie jest w stanie jej wyprowadzić z równowagi, jest bardzo delikatna, taktowna i empatyczna, jest uważnym obserwatorem i wielkim wsparciem dla dzieci w każdej sferze ich rozwoju. Uśmiech nie znika z jej twarzy, często mówi szeptem, jest skutecznym mediatorem w sytuacjach konfliktowych. Dziś Agata wspierała dzieci w rozwiązaniu trudnej dla nich sytuacji.  

 

Bartek ma 5 lat, jest artystą, wyraża siebie poprzez różne elementy stroju – apaszki i szaliki, jest bardzo empatyczny, pomaga dzieciom w trudnych sytuacjach, ma ogromną fantazję i dużą potrzebę rozmawiania i opowiadania, błyskawicznie się zaprzyjaźnia z nowymi dziećmi i dorosłymi, którzy odwiedzają naszą placówkę. Bartek lubi pracować z językiem, matematyką i sztuką. Ogromną satysfakcję sprawia mu każde samodzielnie przeczytane i zapisane słowo. Dziś Bartek mówił wszystkim, że ich kocha.

 

Borys ma 4 lata, jest bardzo ciekawym świata chłopcem, ma niesamowitą zdolność obserwacji, jest bardzo samodzielny i lubi pracować z życiem praktycznym, matematyką, językiem, sztuką, często rysuje, jest nieśmiały, w relacje z dziećmi wchodzi ostrożnie, bardzo lubi jednak pomagać innym. Wielką radość sprawia mu czytanie, uwielbia orgiami, gdy tworzy jest bardzo dokładny i cierpliwy. Dziś Borys pracował z Jagną.

 

Bogusia ma 3 lata, jest delikatną dziewczynką z kręconymi włosami, jest zafascynowana życiem praktycznym, uwielbia pracować z wodą, zakraplaczem, strzykawką, szczypcami i pinezkami, coraz częściej sięga po materiały z sensoryki. Bardzo stanowczo wyraża swoje potrzeby i oczekiwania, jest też uważną obserwatorką. Dziś Bogusia po raz pierwszy była z nami na wycieczce, płakała, bo myślała, że zgubiła bilet, Pani Agata pomogła jej go znaleźć i uśmiech znów pojawił się na jej twarzy.

 

Dorota ma 28 lat, jest otwarta, rozmowna, zawsze gotowa do pomocy, bardzo zaangażowana w pracę z dziećmi, wesoła i stanowcza, trudno ją wyprowadzić z równowagi, szanuje ludzi i zwierzęta, przygotowuje się do udziału w triathlonie. Dziś Dorota przygotowała dla dzieci karty pracy o tym, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy zasługujemy na szacunek.

 

Emma ma 4 lata, jest bardzo otwarta, empatyczna i lubi się przytulać. Jest zainteresowana wszystkimi materiałami i ciekawa świata, lubi doświadczać i eksperymentować, dużo pracuje, jej koncentracja trwa bardzo długo. W ogrodzie lubi bawić się z innymi dziećmi. Dziś Emma przyniosła skakankę, sprawiła tym dzieciom ogromną przyjemność.

 

Erna ma 5 lat, jest odważna, rozmowna, ciepła, empatyczna i bardzo wrażliwa, lubi odkrywać i poszukiwać nowych rozwiązań, dopiero odkrywa naszą przestrzeń ale interesują ją wszystkie materiały. Na swoich rysunkach przedstawia najdrobniejsze szczegóły. Dziś Erna spędziła dzień z Oliwią.

 

Gabrysia ma 5 lat, uwielbia tańczyć, wspinać się i nosić sukienki, jest niezwykle sprawna fizycznie, bardzo lubi pracować z językiem, matematyką, kulturą, sztuką i językiem angielskim, fascynują ją wszystkie książki. Gabrysia jest bardzo delikatną dziewczynką, ale zawsze staje w obronie swoich koleżanek. Dziś Gabrysia miała kolorową sukienkę.

 

Helena wczoraj skończyła 6 lat, uwielbia czytać i pisać, bardzo często przynosi swoje książki, by podzielić się z dziećmi, jest samodzielna i niezależna, z łatwością nawiązuje relacje z innymi dziećmi, bardzo im pomaga, wspiera też swojego brata. Helena jest bardzo rozmowna i ma mnóstwo pomysłów, jest też bardzo wesoła i marzy o tym, by uczyć się już w szkole. Helena potrafi w niezwykły sposób opowiadać o swoich uczuciach. Dziś Helena wróciła po długiej nieobecności, bardzo za nią tęskniliśmy.

 

Hana ma 6 lat, jest odważna i bardzo dojrzała, ma dużą wiedzę i chętnie się nią dzieli, uwielbia zwierzęta, fascynuje ją świat książek, uwielbia czytać, płynnie mówi i czyta po angielsku. Hana jest bardzo rozmowna, wciąż mówi, opowiada, zadaje mnóstwo pytań, z łatwością nawiązuje relacje z innymi dziećmi i dorosłymi. Dziś Hana zainteresowała się patyczakami, które przyniosła Tola i Nela.

 

Hania ma 7 lat,  jest wesołą dziewczynką, dużo pracuje i z radością odkrywa tajemnice świata, jest bardzo samodzielna i niezależna, ma własne zdanie, długie włosy i piękny uśmiech. Hania jest zainteresowane matematyką, geografią, botaniką, zoologią, jutro jej zainteresowania mogą się zmienić, ale na pewno nie zmieni się jej ogromna potrzeba uczenia się. Dziś Hania pisała własną książkę.

 

Hania ma 8 lat, jest bardzo delikatną dziewczynką z zainteresowaniami matematycznymi, ma w sobie mnóstwo empatii i potrzeby pomagania innym, jest pracowita i obowiązkowa, ostatnio przyjaźni się z Zosią, razem pracują i bawią się w ogrodzie. Dziś Hania miała turkusową bluzę.

 

Iga ma 4 lata, jest odważna i wie czego chce, jest bardzo pracowita i zainteresowana odkrywaniem świata, doskonale radzi sobie w trudnych sytuacjach udzielając przy tym wsparcia innym. Iga ma kręcone włosy i ogromną zdolność rozbrajania swoim głosem, sposobem mówienia i patrzenia na świat, jest bezpośrednia i asertywna. Dziś Iga osiągnęła polaryzację uwagi pracując z koralikami do prasowania.

 

Jagna ma 5 lat, ma ogromną potrzebę bliskości, wciąż się przytula do dzieci i dorosłych, jest bardzo otwarta i rozmowna, uwielbia pracować z sensoryką, życiem praktycznym, matematyką, językiem i kulturą, chętnie pomaga innym i obserwuje dzieci z wielkim zaangażowaniem. Jagna wciąż jest uśmiechnięta i zaraża wszystkich swoją radością. Dziś Jagna pomagała Alicji przygotowywać śniadanie.

 

Jaś ma 4 lata, jest z nami od kilku dni, jest otwarty i zainteresowany wszystkimi materiałami, odważnie nawiązuje relacje z dziećmi i dorosłymi, a także wspiera swojego młodszego brata Pawła. Dziś Jaś zainteresował się matematyką.

 

Julina ma 4 lata, jest pewny siebie i ma ogromną potrzebę doświadczania, uwielbia książki, materiały z matematyki i kultury, ma mnóstwo energii i własnych pomysłów, jest kreatywny i bardzo energiczny. Dziś Julek wrócił do przedszkola po długiej nieobecności, jego powrót bardzo ucieszył dzieci.

 

Kajetan ma 3 lata, uwielbia obserwować dzieci i z nimi rozmawiać, zadaje mnóstwo pytań, często pracuje z życiem praktycznym i  sensoryką, jest bardzo samodzielny i niezależny, bardzo chętnie pomaga innym. Dziś Kajetan dbał o nasze otoczenie.

 

Kazik ma 5 lat, jest zainteresowany życiem praktycznym, sensoryką, matematyką, językiem i kulturą, bardzo dużo pracuje, ma niesamowitą zdolność koncentracji. Jest odpowiedzialny, opiekuńczy, empatyczny i delikatny, każdego dnia opiekuje się swoją młodszą siostrą wspierając ją we wszystkich obszarach. Kazik fascynuje się światem drapieżnych zwierząt, marzy, by zostać podróżnikiem. Dziś Kazik dużo czasu spędził przygotowując sobie śniadanie.

 

Krzyś ma 4 lata, jest bardzo energiczny, ciekawy świata, ma dużą potrzebę ruchu i odkrywania, uwielbia pracować z życiem praktycznym i sensoryką, lubi budować i konstruować, jest otwarty i odważny, często zachęca chłopców do wspólnej zabawy. Dziś Krzyś konstruował bryły.

 

Kuba ma 6 lat, jest asertywny, odważny, pomysłowy i wie czego chce, uwielbia czytać Harrego Pottera, gdy zaczyna czytać zatapia się bez reszty w lekturze i cały świat dla niego nie istniej. Kuba lubi pracować z matematyką, geometrią i geografią, fascynują go państwa świata i odkrywanie informacji na ich temat. Dziś nie było Kuby w szkole, jest chory.

 

Kuba 8 lat,  uwielbia matematykę, geografię, zoologię, czytanie jest jego pasją, jest samodzielny i bardzo ciekawy świata, lubi odkrywać i eksperymentować, ma dużą zdolność obserwacji i mnóstwo energii, jest bardzo wesoły i pozytywnie nastawiony do świata i ludzi, lubi się przytulać. Dziś Kuba pracował z tabliczką  mnożenia.

 

Maja ma 3 lata, jest z nami od niedawna, cały dzień jest u nas ze swoją mamą i z każdym dniem buduje coraz silniejsze poczucie bezpieczeństwa w nowym otoczeniu. Maja jest bardzo rozmowna i ciekawa świata, z dużym zainteresowaniem odkrywa możliwości naszych materiałów. Dziś Maja opowiadała mi o swoim tacie.

 

Marcel ma 8 lat, jego zdolność logicznego myślenia wciąż nas zaskakuje, jest kreatywny i pomysłowy, bardzo rozmowny i chętny do pomocy, uwielbia pisać własne książki i rozwiązywać zadania matematyczne, by zdobyć kody do sejfu, interesuje się geografią, geometrią, zoologią i historią, ma mnóstwo energii i wciąż nowych pomysłów, w relacjach jest bardzo odważny, otwarty i bezpośredni, jest bardzo wesoły. Dziś Marcel cały dzień rozwiązywał zadania z dzielenia, by zdobyć projekty z sejfu.

 

Martyna ma 5 lat, jest otwarta, towarzyska, rozmowna i pracowita, chętnie pomaga innym, interesuje się matematyka, językiem i kulturą, jest bardzo samodzielna i niezależna, często inicjuje zabawy i lubi spędzać czas w towarzystwie  swoich koleżanek. Dziś Martynka pracowała z językiem angielskim.

 

Marina ma 6 lat, jest rozmowna, towarzyska, wesoła, uśmiech rzadko znika z jej twarzy, jest odważna, samodzielna i niezależna, wie czego chce, chętnie pomaga innym i troszczy się o nich, jest kreatywna i pomysłowa, lubi książki, taniec i matematykę, często pracuje nad rozwiązaniem zadań arytmetycznych, interesuje ją kultura i język angielski. Dziś Marina obchodziła urodziny w przedszkolu.

 

Mikołaj ma 5 lat, gdy ktoś nas odwiedza Mikołaj zamienia się w przewodnika, pokazuje nasze materiały, informuje o zasadach, oswaja z otoczeniem, uwielbia pomagać, jest bardzo rozmowny i otwarty, chętnie dzieli się swoją wiedzą i pomysłami, uwielbia pracować z matematyką i sztuką, jest bardzo skoncentrowany, samodzielny i pewny siebie, jest wesoły i wciąż uśmiechnięty. Dziś Mikołaj opowiadał mi, że idzie do kina, nie pamiętał na jaki film, ale obiecał mi, że wszystko mi opowie.

 

Nadia ma 6 lat, jest odważna, pewna siebie, rozmowna i bardzo serdeczna, pomaga innym i chętnie dzieli się swoją wiedzą, lubi pracować z geografią, zoologią, historią i geometrią, uwielbia czytać książki, jest bardzo kreatywna i pomysłowa, często inicjuje zabawy i dużo czasu spędza w towarzystwie swoich koleżanek. Dziś Nadia była bardzo podekscytowana, bo wracała do domu na hulajnodze.

 

Nela ma 7 lat, jest wciąż uśmiechnięta i bardzo wesoła, jest rozmowna i zadaje mnóstwo pytań, ma też dużo do powiedzenia na każdy temat, lubi pracować z zoologią, geografią i matematyką, jest kreatywna, pomysłowa, asertywna i bardzo empatyczna, uwielbia zwierzęta. Dziś Nela przyniosła do szkoły swojego patyczaka Zenka. 

 

Oliwia ma 5 lat, jest wesołą  i empatyczną dziewczynką, lubi czytać książki, pracować z językiem, matematyką, kulturą i sztuką, jest bardzo otwarta i asertywna, wie czego chce i samodzielnie dokonuje wyborów. Od kilku dni Oliwia spędza czas z Erną, wspierając ją w jej pierwszych dniach w przedszkolu.

 

Oskar ma 7 lat, jest odważny, rozmowny, kreatywny i pomysłowy, interesują go wszystkie materiały z otoczenia, szczególnie matematyka i kultura, jest zafascynowany astronomią, lubi doświadczać i eksperymentować. Oskar nosi okulary.

 

Paweł ma 3 lat, jest odważny i pewny siebie, samodzielny i ciekawy świata, interesują go wszystkie materiały, chętnie pracuje z życiem praktycznym. Dziś Paweł pracował z wodą.

 

Paulina ma 9 lat, jest wesoła, spontaniczna, ma mnóstwo energii i pomysłów, chętnie pomaga dzieciom, dzieli się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem. Paulina pracuje z matematyką, geometrią, językiem, geografią, botaniką, zoologią i historią. Trzy lata grała na flecie, teraz rozpoczyna swoją przygodę z gitarą. Dziś Paulina zaskoczyła nas, gdy pokazała, że potrafi dzielić wielkie liczby w myślach.

 

Shaun ma 37 lat, jest Brytyjczykiem, nie zna języka polskiego, pracuje z dziećmi z wszystkimi materiałami wyłącznie w języku angielskim, jest bardzo empatyczny, pracowity i niesamowicie zaangażowany w pracę z dziećmi, jego spokój, wieczny uśmiech, otwartość i ciepło sprawiają, że wszystkie dzieci uwielbiają pracować i przebywać z Shaunem i nikt nie czuje bariery językowej. Shaun nieustannie przygotowuje dla dzieci nowe projekty, które podążają za ich potrzebami. Dziś Shaun skakał z dziećmi przez skakankę w ogrodzie.

 

Sara ma 3 lata, jest wesoła i ciekawa świata, chętnie pracuje z życiem praktycznym, sensoryką i językiem, jest bardzo skoncentrowana, samodzielna i opanowana. Ostrożnie wchodzi w nowe relacje, dziś jednak zaprzyjaźniła się z Emmą.

 

Tomek ma 5 lat, jest wrażliwym chłopcem, jego koncentracja trwa bardzo długo, jest ciekawy świata i bardzo samodzielny, chętnie pracuje z życiem praktycznym, sensoryką, kulturą i sztuką, uwielbia książki i materiały z języka angielskiego. Ostatnio Tomek dużo pracuje z Shaunem.

 

Tomek ma 6 lat, jest wesoły i energiczny, samodzielny i pomysłowy, lubi pracować z geografią i zoologią, lubi czytać książki, zadaje mnóstwo pytań, jest otwarty i bardzo empatyczny. Od kilku dni Tomek fascynuje się językiem angielskim.

 

Tola ma 8 lat, jest pracowita, odważna, rozmowna i bardzo samodzielna, wie czego chce, pracuje z językiem, matematyka, geografią, botaniką, zoologią i historią, jest bardzo skoncentrowana, lubi pomagać dzieciom i dzielić się z nimi swoją wiedzą. Tola jest wesołą dziewczynką, uśmiech rzadko znika z jej twarzy. Dziś Tola przyniosła do szkoły patyczaka Zenka.

 

Tosia ma 7 lat, jest delikatną, odważną i ciekawą świata dziewczynką, z dużym zaangażowaniem poznaje nasze materiały, dzieci i nasze zasady, jest z nami od kilku dni i próbuje się przyzwyczaić do wolności i samodzielności w procesie uczenia się, jest otwarta i zafascynowana niemal wszystkim. Dziś Tosia pracowała z geografią.

 

Witek ma 5 lat, jest rozmowny, otwarty, bezpośredni i odważny, ma dużą wiedzę encyklopedyczną i chętnie się nią dzieli z dorosłymi i z dziećmi, jest kreatywny i pomysłowy, lubi czytać i pracować z językiem, kulturą, matematyką, jest zafascynowany kosmosem. Dziś Witek pracował w banku.

 

Sophie ma 8 lat, jest bardzo odważna, otwarta, pewna siebie i kreatywna, lubi pracować z matematyką, geografią, zoologią, botaniką i językiem. Jest bardzo rozmowna, ma dużą wiedzę i chętnie dzieli się z dziećmi swoimi pomysłami, inspirując ich do działania. Wczoraj Sophie wymyśliła, że zajmie się tworzeniem gazetki szkolnej, została redaktorem naczelnym, a w ciągu kilku godzin powstał pierwszy numer, Dziś ukazał się drugi numer, czyli to jednak będzie dziennik.

 

Zosia ma 6 lat, jest odważna, asertywna, wie czego chce, jest stanowcza i niesamowicie rozmowna, ma dużą wiedzę i uwielbia się nią dzielić z innymi, lubi pracować z geometrią, botaniką, zoologią i historią, uwielbia czytać, szczególnie książki o zwierzętach. Zosia chce w przyszłości zostać weterynarzem. Z łatwością nawiązuje kontakty i pomaga innym. Dziś Zosia uczyła się anatomii chomika.

 

Xavier ma 8 lat, uwielbia muzykę, ma niesamowity głos i słuch muzyczny, jest bardzo otwarty i empatyczny, często pomaga innym i opiekuje się Alicją, jest kreatywny, pomysłowy i bardzo rozmowny, jest też wrażliwy i czuły, lubi pracować z geometrią, zoologią, geografią i historią. Xavi i Paulina od kilku miesięcy piszą swoja własną książkę i zamierzają ją wydać.

 

Nasze dzieci są wolne, nie jest to jednak samowola, tylko wolność w ramach dwóch fundamentalnych zasad – szanujemy ludzi, zwierzęta, rośliny i nasze otoczenie i nie robimy sobie krzywdy, a wszystkie konflikty rozwiązujemy werbalnie, mówiąc o swoich uczuciach i emocjach. Nasze dzieci są niezależne w sposobie myślenia i wyrażania siebie, są też samodzielne w zakresie samoobsługi i komunikacji, to one wybierają z otoczenia materiały, z którymi chcą pracować, stając się autorami własnych planów rozwoju. U nas nie ma kar, ani nagród, nie ma też pochwał i wydawania poleceń. Nie oceniamy naszych dzieci, zadajemy im mnóstwo pytań,  by zachęcić je do dokonania samooceny. Nauczyciele nie są nieomylni, każdego dnia podążają za potrzebami dzieci manipulując otoczeniem, tak by było atrakcyjne i bezpieczne fizycznie oraz intelektualnie. Nasze dzieci mają w sobie mnóstwo empatii i chęci pomagania innym, stosują tez przemoc fizyczną i słowną, ale każdego dnia uczą się wyrażać swoje potrzeby i uczucia w taki sposób, by nie ranić innych. Nie jesteśmy idealni, popełniamy mnóstwo błędów, wciąż pracujemy nad sobą i uczymy się budować silne relacje oparte na szacunku, miłości i zaufaniu. Czy to wszystko jest dziwne, czy to jest „chory system”? Masz prawo tak myśleć, masz prawo wybrać inną drogę, jednak nasze dzieci i my jesteśmy szczęśliwi, a dla rodziców Montessori to świadomy wybór. Nie oceniaj nas, nie krytykuj, nie próbuj nas niszczyć, miej odwagę podążać swoją własną drogą, która będzie zgodna z Twoimi wartościami.

Please reload

Archiwum
Please reload