KLIKNIJ SERCE

rozwoju osobistego dla nauczycieli i rodziców

komunikacja empatyczna w szkole i w domu

KLIKNIJ SERCE

rozwoju osobistego dla nauczycieli i rodziców

komunikacja empatyczna w szkole

cel programu

Sposób komunikacji we współczesnym świecie może wzbudzać strach i przerażenie. Być może w dalszej kolejności pojawi się smutek i głęboka refleksja nad tym dokąd zmierzamy. Ile jeszcze tragicznych sytuacji musi się wydarzyć byśmy wszyscy obudzili się, opamiętali i zaczęli wreszcie patrzeć na drugiego człowieka z akceptacją, szacunkiem i tolerancją, bez względu na to kim jest, jak wyglada i w co wierzy. Na świecie jest tylko jedna rzecz, której nie powinniśmy akceptować - jest nią PRZEMOC! I nie mam tu tylko na myśli przemocy fizycznej, ale również przemoc werbalną. Nie mówię tu tylko o języku nawołującym do nienawiści, języku, z którego sączy się „jad” przykrywający często strach i bezradność rozmówcy. Przemoc werbalna kryje się w każdej naszej ocenie skierowanej w stronę drugiego człowieka, w każdym osądzie, w każdej krytyce, diagnozie i interpretacji. W niewinnym jesteś „dobry” albo „zły”, w każdej ocenie, która jest tak daleka od faktów, naszych emocji i potrzeb, że wywołuje bunt, sprzeciw i agresję. Przemoc rodzi przemoc, a nienawiść może rozpuścić tylko język miłości. Jestem daleka od szukania winnych, wolę szukać rozwiązań. Nie mam też mocy cofania czasu, więc nie widzę sensu w tym, by rozliczać kogokolwiek za sytuację, w której wszyscy się teraz znajdujemy. Jedno jest pewne - na każdym z nas spoczywa odpowiedzialność za wydobywające się z naszych ust słowa.

 

Od dziesięciu lat pracuję z dziećmi w systemie Montessori - wychowywanymi w wolności, niezależności, akceptacji, tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. Od dziesięciu lat prowadzę warsztaty dla rodziców i nauczycieli dzieląc się z nimi narzędziami wspierającymi empatyczną komunikację, która pozwala budować relacje oparte na szacunku, akceptacji, zrozumieniu i zaufaniu, bez kropli przemocy fizycznej i werbalnej. Od września w podobny sposób pracuję z naszymi licealistami, którzy w procesie rozwoju osobistego uczą się korzystać z narzędzi umożliwiających im komunikację bez przemocy, bez ryzyka, że nie zostaną usłyszani i przestaną słyszeć innych. Z dziećmi w przedszkolu i szkole podstawowej nie pracuję metodą warsztatową, próbowałam ale z moich wieloletnich doświadczeń wynika, że w grupie dzieci do ok 14 roku życia najskuteczniejszą metodą jest MODELOWANIE - każdego dnia, o każdej godzinie i w każdej minucie to my dorośli swoją postawą i komunikatami uczymy dzieci empatycznej komunikacji - nie ucząc ich wcale. Mówimy do nich i do siebie nawzajem w języku faktów. Mówimy o naszych uczuciach i potrzebach. Dajemy im empatię i akceptację, szanujemy i przyjmujemy ich punkt widzenia - myśli, poglądy, uczucia i potrzeby - bez oceniania i osądzania. Pokazujemy im jak stawiać granice sami je stawiając. Mediujemy w sytuacjach konfliktowych pomagając im usłyszeć się wzajemnie. Jesteśmy upartymi tłumaczami z języka przemocy na język serca. W tym długim i żmudnym procesie pracy nad sobą pomagamy młodym ludziom uratować magię, z którą każdy z nas przyszedł na świat - magię miłości do ludzi i wszystkich żywych istot na naszej planecie. 

 

Zajęcia w szkole na temat „mowy nienawiści” mogą być skuteczne ale tylko jako wstęp do długiego procesu zmiany postaw i komunikacji nauczycieli i rodziców. Możemy oczywiście poprzestać na tym, by przez godzinę zajęć mówić uczniom o tym, że nienawiść niszczy zamiast budować, że wywołuje cierpienie, strach i ból - ale to będą tylko puste słowa, bo rzeczywistość, w której żyją każdego dnia udowodni im, że ta przemoc jest wszechobecna. Jeżeli nauczyciele każdego dnia będą MODELOWAĆ swoją postawą, to dzięki temu uczniowie będą mogli zintegrować empatyczną komunikację. Bez najmniejszego wysiłku i poczucia, że uczą się czegoś sztucznego, co nie ma absolutnie miejsca w ich rzeczywistości. Stwórzmy w szkołach nową rzeczywistość, rzeczywistość bez przemocy!